Darmowa dostawa od 249,00 zł

Jaki rowerek dziecięcy wybrać?

2021-12-16
Jaki rowerek dziecięcy wybrać?

Jaki rowerek dziecięcy wybrać?

Przymierzasz się do zakupu roweru dla dziecka? Zastanawiasz się, na co musisz zwrócić uwagę? Czynników jest wiele — to m.in. rozmiar, dobranie odpowiedniej ramy, czy chociażby kolorystyki. Odpowiedni rower to świetna inwestycja na długie lata. Sposób, na spędzanie wiosennych i letnich dni na świeżym powietrzu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki rowerek wybrać dla dziecka!

Pierwszy rowerek dla dziecka — czy biegówka to dobry pomysł?

Pierwszy rowerek możesz zakupić już w wieku około 2 lat malucha, jednak nie jest to żadna, sztywna zasada. To kwestia indywidualna, uzależniona przede wszystkim od tego, czy dziecko potrafi już chodzić. Pamiętaj również, że maluch musi się oswoić z rowerkiem i z początku najpewniej będzie z nim chodzić między nogami.   Zdecydowanie najczęściej wybieranym pierwszym rowerkiem, jest biegówka. Posiada szereg zalet, wśród których możemy wyróżnić:  

●       dziecko uczy się utrzymywać równowagę i świetnie balansuje ciałem,

●       wzmacnia mięśnie,

●       bezpieczeństwo, bowiem maluch dotyka podłoża,

●       koordynuje naprzemienną pracę nóg,

●       ćwiczy stopy,

●       pozwala łatwo przesiąść się na rower dwukołowy z pedałami.  

Na samym początku, najlepiej, by rowerek biegowy nie ważył więcej niż 3-4 kg. Im będzie cięższy, tym większy problem może przysparzać dziecku, a tym samym zniechęcać do jazdy.

Jak dopasować rozmiar ramy do wzrostu dziecka?

Dopasowanie ramy rowerka jest niezwykle ważne. Znaczenie w tej kwestii ma nie tylko wiek, ale przede wszystkim wzrost malucha. W końcu dzieci z tego samego rocznika mogą znacznie się różnić pod względem fizycznym. Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim długość nogi mierzoną po jej wewnętrznej stronie kroku.   Przedstawiamy odpowiednie rozmiary ram w zależności od wysokości kroku dziecka. Poniższe dane dotyczą rowerków bez kółek stabilizujących.  

●       wysokość kroku 53 cm — 11 cali,

●       wysokość kroku 56 cm — 12 cali,

●       wysokość kroku 58 cm — 13 cali,

●       wysokość kroku 66 cm — 14 cali,

●       wysokość kroku 69 cm — 15 cali,

●       wysokość kroku 71 cm — 16 cali,

●       wysokość kroku 73 cm — 17 cali.  

Podane dane są orientacyjne i jeśli tylko dziecko ma możliwość przymierzenia rowerka — warto się na to zdecydować.

Kiedy warto kupić dziecku pierwszy „prawdziwy rower”? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli dziecko miało wcześniej do czynienia z rowerkiem biegowym i dobrze sobie radziło, nie będzie potrzebować bocznych kółek. Pierwszy, prawdziwy rower z pedałami możesz zakupić maluchowi, gdy osiągnął już około 1 metra wzrostu. Pamiętaj jednak, by nie robić niczego na siłę! Jeśli dziecko nie czuje się jeszcze pewnie i woli korzystać z rowerka biegowego — nie ma w tym nic złego.  

Przy wyborze roweru z pedałami należy zwrócić uwagę ponownie na wzrost dziecka i wysokość kroku. Znaczenie ma także materiał wykonania sprzętu. Rowerki biegowe często są drewniane, ale też przejściowe. W przypadku większych modeli warto postawić na metal.

Rozmiar kół a wzrost dziecka

Czynnik, który ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniego roweru — to rozmiar kół. Rowerki biegowe posiadają najczęściej koła o 12 calach. Sprawdzają się wzrost 80-110 cm, są to najczęściej dzieci w wieku 2-4 lat. Jeśli maluch już w tak młodym wieku dobrze radzi sobie na rowerku biegowym, możesz zdecydować się na rowerek z takimi kołami i z pedałami.  

Koła o 16 calach nie są już spotykane w biegówkach, a w tradycyjnych rowerach z pedałami. Pasują na wzrost 95-120 cm, czyli dla dzieci w wieku około 4-6 lat. Kolejną propozycją są koła o 20 calach. Są odpowiednie dla dzieci o wzroście 115-130 cm i w wieku 6-7 lat. Jest to już propozycja dla doświadczonych maluchów.  

Kolejnym dostępnym rozmiarem są koła o 24 calach. Tego typu rowery posiadają konstrukcję mocno zbliżoną do rowerów dla dorosłych. Dedykowane są na wzrost 125-155 cm, jednak w tym przypadku dobrze by było, gdyby dziecko miało możliwość przetestowania sprzętu. Poszczególne modele mogą się od siebie różnić. Ogólnie przyjmuje się, że są one przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat. Ostatnią już propozycją są koła o 26 calach przeznaczone dla dzieci od 9 roku życia o wzroście 145-150 cm.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 58 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Masywny rower. Na żywo jeszcze ładniejszy jak na zdjęciach. Syn zadowolony.
2024-01-10
Mega, zamówienie dostałam trzy dni przed czasem
pixel